VELIKONOČNÍ VAJÍČKO

v cizině

Itálie

Ve svatém týdnu věřící dělají procesí a modlí se, tak si připomínají bolestivé chvíle utrpení Krista. Obřady velikonočního Tridua představují proces ukřižování, smrt a vstání z mrtvých Ježíše Krista.
Neděle před velikonočním pondělím je neděle Palem, kdy se blahořečí větvičkám olivovníku a oslavuje se za doprovodu svatého zvonu triumfální příchod Ježíše do Jeruzalému.

K této náboženské tradici, velmi prožívané v celé Itálii, se připojuje také tradice kulinářská. Velikonoční pokrmy jsou připraveny na bázi klasických velikonočních jídel jako jehněčí a ozdobená vajíčka. Vajíčko je symbolem nového života a příchodu jara.  Proto tedy v období velikonoc při obědech najdeme vajíčka v předkrmech ve slaných dortech, v salátech a v dezertech a jehněčí připravované na tisíc způsobů.

Také sladké pokrmy hrají na stolech v Itálii ve velikonočním období důležitou roli. Jako nejznámější je jistě buchta zvaná Colomba. Nyní je již upravovaná a ochucovaná nejrůznějšími způsoby. A dále čokoládové vajíčko s překvapením, oblíbené především u dětí.

Velikonoční pondělí je již v této době pro většinu Italských rodin výzva k procházce s piknikem.

 

 

 

 


Žádné komentáře
 
založeno 28.3.2007